Odpływ liniowy w łazience – jaki wybrać i jak zamontować?
Autor: Stromo Remonty, publikacja: 2021-05-17
Odpływ liniowy w łazience zamiast standardowego brodzika to nowoczesne i bardzo estetyczne rozwiązanie, które nie wprowadza kolejnego materiału do łazienki (odpływ liniowy jest wyprofilowany z płytek, które są na posadzce, co optycznie zwiększa przestrzeń w łazience). Jednak prawidłowe wykonanie odpływu liniowego, tak aby służył nam na lata, wymaga pewnych dodatkowych czynności, w porównaniu do standardowego brodzika. O tym, jaki odpływ jest najtrwalszy i jak odpowiednio zamontować go w łazience, opowiemy w naszym artykule.
Jak uniknąć problemów i dodatkowych kosztów?
Już na etapie podjęcia decyzji o wyborze odpływu liniowego lub brodzika warto zasięgnąć porady fachowca, ponieważ czasami rura odpływowa jest zamontowana w pionie kanalizacyjnym zbyt wysoko, przez co uniemożliwia zamontowanie odpływu liniowego bez przerobienia pionu kanalizacyjnego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i pozwoleniem wspólnoty (jeżeli jest to mieszkanie w bloku).
Jeżeli nasz fachowiec powie nam, że jest możliwość montażu odpływu liniowego, przechodzimy do kolejnego etapu, czyli do jego doboru.
Rodzaje odpływów liniowych – materiał, szerokość
Na rynku jest wiele różnych odpływów liniowych. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany dany odpływ. Mamy do wyboru: plastikowy, aluminiowy oraz ze stali nierdzewnej.
Odpływ ze stali nierdzewnej jest najmniej podatny na ewentualne pęknięcia spowodowane naprężeniami płytek, dlatego jest przez nas rekomendowany.
Szerokość odpływu przeważnie powinna być kilka centymetrów mniejsza niż rzeczywista szerokość naszego prysznica, ponieważ kabina lub szyba nie może na nim się opierać.
Montaż odpływu liniowego – krok po kroku
Nasza firma, Stromo Remonty, wykonuje odpływ liniowy następująco:
- Sprawdzamy rozmierzenie płytek tak, aby nasza kabina albo szyba opierała się na łączeniu kafli, czyli fudze.
- Wykuwamy część jastrychu na nasz odpływ liniowy.
- Szlifujemy posadzkę z użyciem bezpyłowego sprzętu.
- Ustawiamy odpływ i zalewamy wylewką.
- Wklejamy matę Hydro na całą powierzchnię naszego prysznica.
- Izolujemy ściany hydroizolacją dwuskładnikową.
- W samym odpływie wklejamy kafle na kleju klasy S2 z funkcją hydroizolacji przeznaczonym na tarasy.
- Fugujemy posadzkę fugą epoksydową, a ściany – fugą ceramiczną.
Tak zabezpieczony odpływ liniowy jest gwarancją na brak przecieków. A ty możesz spać spokojnie 😊.